Наръчник за различните типове принтери
Големият брой различни типове принтери може да бъде главозамайващ: от портативни принтери с големина на бутилка от минерална вода 0,500 мл. до офис принтери с великански размери, които могат да копират, сканират, служат за факс, да перфорират, да събират листите и да ги подреждат в книга. Желаете ли да има наръчник, който да Ви поведе и запознае с множеството типове и технологии на принтиране? И точно тук се появяваме ние – екипът на онлайн магазин EKONS.bg, за да внесем обновена и ценна информация за основните типове принтери.
Когато решите да си купувате принтер, едва ли ще намерите модел, който да пасва идеално на Вашите изисквания. Преди да вземете решение за това какъв тип принтер Ви е нужен, ще трябва първо да помислите къде ще го ползвате и за какво. Дали купувате принтер за офиса или го купувате за разпечатване на снимки у дома? Дали качеството на печат е по-важно за Вас, отколкото скоростта на печат? Ще отпечатвате ли цветни документи? С каква натовареност ще печатате? Хвърлете бърз поглед на информацията за видовете принтери по-долу и тяхната приложимост.
Най-добрият начин да разберем типовете принтерите е да се запознаем отблизо с главните начини те да бъдат категоризирани: според мястото на използване (принтери за дома или офиса), според технологията (мастиленоструйни и лазерни принтери), принтери с една функция и многофункционални (MFP), цветни и монохромни (черно-бели). Най-интересното е, че видовете принтери се разделят на две основни групи – ударни и неударни принтери според технологията на отпечатване. Ще разгледаме характеристиките на всяка една класификация, за да придобиете представа за всички тези особености на видовете принтери.
Ударни принтери
Ударни принтери осъществяват контакт с хартията. Те обикновено формират изображения на хартията, притискайки напоена лента с мастило върху листа чрез чукче или игли. Следват няколко примера за принтери от този вид.
Точково-матрични принтери
Точково-матричните принтери използват печатащи глави с от 9 до 24 игли. За да създадат изображения на хартия, тези принтери първоначално създават модели от точки на листа. 24-игловите точково-матрични принтери моделират повече точки от 9-игловите принтери, което оказва влияние върху много по-доброто качество и по-ясни изображения. Главното правило тук е: колкото повече са иглите, толкова по-сполучливо е изображението на хартията. Иглите почукват напоената мастилена лента индивидуално, като печатащия механизъм се движи по протежението на листа в две посоки: отляво-надясно, а после отдясно-наляво. Цветни изображения също могат да бъдат отпечатвани с такъв вид принтери, но черната лента трябва да бъде подменена с цветна. Точково-матричните принтери са евтини и печатат със скорост от 100-600 символа в секунда.
Принтери тип „Маргаритка”
Принтерите от този тип се доближават най-много по качество на печат до този, направен с една печатна машина. Наречени са принтери тип „Маргаритка”, защото печатащия механизъм наподобява по форма маргаритката: в края на всяко „венчелистче” има цялостно формиран символ, произвеждащ печат със солидни букви. Чукче почуква върху „венчелистчета” с различни символи върху лента, напоена с мастило, и по този начин всякакви знаци се отбелязват върху хартията. Скоростта на печат при тези принтери е обикновено 25-55 символа в секунда.
Линейни принтери
В големи компании, където се отпечатват огромен брой материали, принтерите, които отпечатват даден брой символи за определено време, са твърде бавни. Вместо това, за тези организации са необходими принтери, които отпечатват цели редове за същото време. Такива принтери отпечатват от 1,200 до 6,000 рели или линии в минута. Принтерите, които ще споменем сега, като барабанния, верижния и лентовия, са всъщност линейни принтери.
Барабанни принтер
Барабанният принтер е „въоръжен” със солиден, цилиндричен барабан, възпроизвеждащ различни символи по повърхността на ленти. Броят на отделните позиции за разпечатване на символи и изображения е равен на броя на възможните позиции на печат на всяка една страница. Броят позиции обикновено е от 80 до 132. Барабанът се върти с голяма скорост. За всяка една от позициите на печат има печатащо чукче, намиращо се зад хартията. Тези чукчета почукват хартията по протежението на мастилената лента върху точно определения символ, съответстващ по позиция на барабана. Едно пълно завъртане на барабана е нужно, за да се отпечата всяка линия или ред на хартията. Това означава, че всички символи на даден ред не са отпечатани по едно и също време, но времето, необходимо за отпечатване на един ред, е достатъчно кратко, за да причислим тези принтери към линейни. Скоростта на печат при барабанните принтери е от 300 до 2,000 реда в минута.
Верижни принтери
Верижните принтери използват верига от символи, навити около 2 ролки или макари. Също както барабанния принтер, тук има чукче за всяка една възможна позиция на печат. Електрическа схема вътре в принтера разбира кога точно определен символ се появява на точно определена позиция на хартията. Тогава чукчето чуква върху определеното място на хартията, притиска я върху мастилената лента и символа на желаната позиция. Така се правят различни отпечатъци по хартията. Веригата не спира да се върти, докато всички желани позиции на отпечатване не бъдат запълнени. Така хартията се изкачва нагоре, за да бъде отпечатан следващия ред. Скоростта на печат при верижните принтери варира от 400 до 2,500 реда в минута.
Лентови принтери
Лентовите принтери работят по подобен начин, както функционират и верижните принтери, но те използват лента вместо верига и имат по-малко на брой чукчета. Лентовите принтери разполагат със стоманена лента, разделена на 5 отделни секции с по 48 символа всяка. Чукчетата на лентовите принтери са прикачени върху касета, която се движи на желаните места по хартията. Отделните знаци и символи се въртят на място и биват почуквани от чукчетата. Различните шрифтове много лесно могат да бъдат променяни, като се смени лентата или веригата.
Неударни принтери
Неударните принтери работят с технологии за отпечатване на изображенията върху хартия, различни от тези, интегрирани в ударните принтери.
Принтери за дома и офиса
Най-разпространеният начин за разграничаване на видовете неударни принтери е да ги разделим на модели за дома и офиса. Офис принтерите са създадени да отговорят на най-големите нужди от разпечатване на работното място, където един принтер може да обслужва няколко работни места или цял един офис. Принтерите, предназначени за печат с голяма натовареност, могат да имат своите жизнени цикли на работа (максимален брой страници, който можете да отпечатате на месец без да рискувате повреждане на принтера) за стотици хиляди страници.
Офис принтерите обикновено са по-големи от принтерите за домашна употреба и естествено са по-скъпи, но предлагат по-добро качество на печат и по-голяма скорост на възпроизвеждане на електронните изображения върху хартията, а консумативите за тях са на по-ниска цена спрямо възможния брой копия. Тези принтери предлагат опции за факс, автоматично подаване на хартията (ADF), работа на принтера в мрежа (Ethernet), дуплексиране или двустранен печат, а някои принтери дори имат собствен хард диск, способност за широко-форматен печат, способност да подреждат и да сортират документи и др.
Домашните принтери, разбира се, са по-малки и по-евтини спрямо офис принтерите и са пригодени за по-слабо натоварване на печата. Те често са ограничени за печат на хартия с А4 формат. Доста модели предлагат Wi-Fi връзка, вместо Ethernet, а някои са ограничени само с USB порт. Повечето принтера за домашна употреба са мастиленоструйни. Най-често те има тави за фото хартия с размер 10x15 см. и позволяват отпечатването на снимки, имат цветен LCD дисплей, консумативи с голям и малък капацитет мастило, както и способност да отпечатват документи от карти с памет или USB устройства. Много мастиленоструйни мултифункционални устройства комбинират опции, подходящи едновременно за печат у дома и в офиса.
Мастиленоструйни и лазерни принтери
Както споменахме, повечето домашни принтери, продавани днес, са мастиленоструйни. Можете да откриете мастиленоструйни принтери в микро, малки и офиси у дома. Те са сравнително евтини, но със сигурност ще платите в пъти повече от стойността на принтера за нужните мастила. Съществува правилото, че, колкото е по-евтин принтера, толкова са по-скъпи отпечатаните страници с него. Мастиленоструйните принтери най-често са цветни и същевременно използват няколко цветни мастилени консуматива. Те почти винаги предлагат много по-добро качество на снимките от лазерните принтери, докато лазерните принтери предлагат по-добро качество на отпечатани текстове.
Ако цвета е абсолютно необходим за вас, мастиленоструйните принтери ще покрият вашите нужди. Повечето работят с гама от основни цветове циан-магента-жълто-черно, въпреки че някои фото принтери, като Canon Pixma MG6150, предлагат повече нюанси за още по-добра цветова репрезентация. Също така можете да отпечатвате снимки и с цветни лазерни принтери, но качеството им ще бъде по-добро, ако са направени с мастиленоструен принтер.
Лазерните принтери работят по-бързо от мастиленоструйните и отпечатват текстове с по-добро качество. За разлика от мастиленоструйните, които печатат ред по ред на листа, лазерните принтери наслагват големи порции тонер върху страницата наведнъж. Много лазерни принтери печатат само черно (монохромни), но има и такива, които печата цветно най-различни графики, чертежи, дори изображения, както и цветни текстове.
Докато лазерните принтери използват лазери, светодиоди или печатащ процес с твърдо мастило (тонер), някои мастиленоструйни принтери се считат за клас лазерни, поради високата скорост на печат, присъща на лазерните принтери. Добър пример за подобен принтер е HP Officejet Pro X. Той разполага с печатаща глава, простираща се по цялото протежение на листа, което елиминира нуждата тя да преминава хоризонтално по хартията, което пък от своя страна позволява много по-бързо принтиране от другите мастиленоструйни принтери.
Лазерните принтери са по-скъпи от мастиленоструйните и е полезно да знаете, че цената на даден принтер не е само това, което виждате на етикета. Всяка тонер касета може да предостави отпечатване на хиляди страници, вместо малкото страници, които могат да се отпечатат с една мастилена касета или глава. Би било по-изгодно да похарчите повече пари за принтер, който обаче да предложи по-ниска цена на отпечатана страница.
Монохромни и цветни принтери
Ако на работното си място „бълвате” текстови документи, по-скоро се нуждаете само от монохромен принтер за отпечатване на стандартни черно-бели копия. Черно-белите принтери са идеални са текстове и графики, но не и за снимки. Днешно време всички монохромни принтери са лазерни.
Ако пък Ви се налага да печатате и цветно, то един цветен принтер би бил чудесна инвестиция. Добавянето на гама от цветове към черно-белия печат дава възможност за отпечатването на уникални графики, а защо не и снимки. В големите офиси, за отпечатване на своите маркетингови материали, фирмите могат да закупят цветен лазерен принтер, който ще свърши много добра работа за подобни цели. За разлика от монохромния печат, който изисква само един консуматив, цветният печат изисква няколко мастиленоструйни или лазерни тонер касети.
Еднофункционални и многофункционални принтери
Принтери, които само принтират без други допълнителни опции, се считат за еднофункционални. Докато това е достатъчно за много от потребителите, на някои хора им се налага да сканират документи, да правят фотокопия или да изпращат факсове. С навлизането на мултифункционалните принтери на пазара, също известни като all-in-one принтери (AIO), можете да копирате, сканирате и изпращате факсове, което спестява доста пари, ако трябва да си купите отделни устройства за всички тези цели.
Както мастиленоструйните, така и лазерните принтери попадат в двете категории на едно- и многофункционалните устройства. Ако разполагате с принтер, който сканира, копира и се ползва като факс, по-добре е той да бъде мастиленоструен. Но ако работата Ви с принтера е свързана предимно с принтиране, по-добре си вземете еднофункционален лазерен принтер. Цените на мултифункционалните принтера вече е толкова ниска, че би било срамота да не се възползвате от опциите на едно многофункционално устройства, дори и да Ви се наложи рядко да ги ползвате.
Специализирани принтери
Докато принтерите, описани по-горе, са модели с общо предназначение, други се фокусират върху специализирани задачи като печат на снимки, етикети или печат в движение.
Портативни принтери
Често се налага да се отпечата нещо в движение и на хората са нужни преносими устройства така, както използваме лаптопите или камерите. Когато става дума за печат в движение, не всички принтери са еднакви. Някои могат да принтират от мобилни устройства, благодарение на Wi-Fi. Едни могат да печатат на хартия с размер A4, докато други са ограничени да работят с по-малки размери хартия. Някои принтери разполагат с преносима или презареждаща се батерия, инсталирана вътре в принтера, а други трябва да се свържат с електрическата мрежа, за да функционират.
Принтери за етикети и др.
Има много малки принтери, които са конструирани да печатат етикети, найлонови пликове и др. Такива принтери са идеални за организационна и работа с куриерски услуги и др., както и за маркиране на най-различни стоки.
Фото принтери
Фото принтерите се разделят на две групи – както за случайни потребители, така и за професионални фотографи.
Портативните фото принтери също се наричат малкоформатни фото принтери. Те отпечатват само и единствено снимки в стандартен размер. Относно портативните принтери за документи, може би ще откриете, че „портативни” понякога означава, че се захранват с батерия, а понякога това означава, че принтерите са просто с малки размери и са лесно преносими. Някои принтери използват мастилени касети (мастилници), а други – мастилени глави за отпечатването на снимки.
Ако фотографския или графичния дизайн е Вашата страст, портативните принтери за моментни снимки няма да свършат работа. Най-доброто решение за хората с подобни интереси са професионалните фото принтери. Такива принтери съдържат до 12 отделни пълнителя в различни цветове за още по-перфектна цветова репродукция. Повечето отпечатват изображения на широк формат (банери). Повечето фото принтери, освен стандартния начин на отпечатване през компютъра, разполагат и с портове за карти с памет, PictBridge връзка, настройки на цветовете, LCD екрани, чрез които можете допълнително да добавите различни настройки от самия принтер.
Това, накратко са основните начини за класифициране различните типове принтери. След като вече сте разбрали основните различия на видовете принтери и тяхното предназначение на работа, ще бъдете достатъчно информирани, за да вземете най-доброто решение за покупка на принтер, който най-добре ще отговори на Вашите нужди.
Веднъж, щом направите избора си, посетете нашия онлайн магазин за съвместими консумативи за принтери EKONS.bg, за да се сдобиете с висококачествени консумативи за Вашето печатащо устройство на невиждано ниска цена.